Aplikácia, ktorá pomáha sledovať cenzúru

Nová aplikácia Ooniprobe chce, aby sa dalo jednoducho sledovať internetové výpadky a pomôže tak ľuďom naučiť sa ich aj obchádzať. Ooniprobe môže ľuďom pomôcť vidieť, aký dopad môže mať cenzúra a dohľad na jednotlivé web stránky.

Celosvetová monitorovacia sieť s označením Open Observatory of Network Interference (OONI), ktorá sa snaží nachádzať siete v cenzúre a dohľadu, spúšťa Ooniprobe aplikáciu pre testovanie pripojenia k sieti. Aplikácia by Vám mala dať vedieť, ktorá web stránka vo vašej oblasti cenzurovaná.

Táto aplikácia Ooni testuje viac ako 1200 webových stránok, vrátane Facebooku, Twitteru a iných. Môžete sa rozhodnúť, ako dlho bude trvať test, ale predvolená hodnota je 90 sekúnd a v závislosti na šírke pásma bude testovať rozmedzie 10 až 20 web stránok. Odkazy na zablokované webové stránky sú uvedené v červenej farbe, zatiaľ čo dostupné lokality sú zelené.

Poskytovatelia služieb, ktorí sú niekedy riadení vládou, nie vždy vypínajú celý internet – napríklad Facebook sa môže stať neprístupným, zatiaľ čo iná stránka môže fungovať.

Arturo Filasto, ako hlavný developerom pre aplikáciu Ooniprobe poznamenal, nielenže budeme schopní zhromaždiť viac dát a viac dôkazov, ale budeme schopní zaujať a priviesť problematiku cenzúry k pozornosti omnoho väčšieho množstva ľudí.

Aplikácii Ooniprobe vykonáva to čo prehliadač pri pripojení k web stránke. Snaží sa nadviazať spojenie s IP adresou webu a vykoná načítanie webovej stránky. OONIPROBE porovnáva aktivitu na rovnakom teste, u necenzurovanej siete. Ak web neodpovedá, pravdepodobne bol cenzurovaný.

Ooniprobe netestuje len web pripojenie ale aj to, či sú blokované, ale aj ako sú cenzurované. Napríklad poskytovateľ internetových služieb môže iniciovať blokovanie DNS, takže pri pokuse o pripojenie ku konkrétnej webovej stránke Vám uvedú, že doména je neznáma alebo blokovaná. Ooniprobe taktiež môže kontrolovať, či sú IP adresy blokované, alebo hľadá sieťové zariadenia, ktoré webovú prevádzku manipulujú.

Ooniprobe funguje ako aj pre iOS, tak aj pre Android.

Diskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií