Jednoduchý návod pre opravy a servis mobilov

Poskytujeme Vám stručný návod na opravu mobilného telefónu. V návode nemusíte nájsť všetky problémy týkajúce sa vášho telefónu , kedže je dopredu ťažko predpovedať všetky závady, avšak tieto závady môžu byť špecifické. Spomenieme len tie najčastejšie, ktoré sa vyskytujú u väčšiny používateľov mobilných telefónov.


1. Máte poškodený LCD displey na telefóne? Nereaguje LCD displey na dotyk, alebo iba reaguje oneskorene, s problémami?


V tomto prípade je vhodné skúsiť updatovať softvér vášho telefónu, či nieje chyba v softvéri. Ak sa bude chyba objavovať, aj po updatovaní sotfvéru, odporúčame vymeniť odborníkom LCD displey. Nemusí však byť displey zlý, ale môže byť chybný kontakt, ktorý vám bude vedieť zistiť len odborník na opravy telefónov.


2. Nevydrží vám dlho batéria, ako keď bol telefón nový? Alebo sa Vám telefón nechce dobíjať?


Tu je vhodné zmerať výkon batérie, prípadne tú istú batériu skúsiť u kamaráta v rovnakom telefóne, či aj u neho batéria vydrží tak krátko, ako u vás. Ak batéria nevydrží ani tak dlho, odporúča sa vložiť novú batériu. Ak máte telefón v záruke je môžné vymeniť batériu (záleží však od konkrétneho predajcu a zmluvy s predajcom.) Informujte sa u svojho predajcu.


3. Pri telefonovaní zle počujete? Alebo Vás slabo počuje dotyčná osoba s ktorou voláte?

Uskutočnite skúšobné hovory, aby ste zistili či je problém len vo vašom telefóne, či máte problém so slúchadlom (zle alebo slabo počujete vy) alebo mikrofónom (zle alebo slabo počujú vás). S týmto problémom odporúčame vyhľadať odborníka na výmenu mikrofónu, či slúchadla.


4. Váš telefón nechce načítať SIM kartu alebo pamaťovú kartu?

Ak vám nereaguje SIM karta, odporúča sa vyčistiť si pliešok na karte, alebo pliešky v telefóne, kam kartu zasúvate. Môže sa stať, že kartu z tohto dôvodu nenačíta. Pri pamäťovej karte môže byť tiež zlé náčítanie karty, ale v tomto prípade sa odporúča pamäťovú kartu vyskúšať v inom telefóne alebo počítači. Ak pamäťová karta nefunguje nikde, zistíte, že je úplne nefunkčná.


5. Nereaguje Vám klávesnica ako keď bol telefón nový?


Tu môžu nastať 3 chyby, ktoré je možné riešiť, buď preinštalovať softvér telefónu, zmena LDC displey-a, ktorý môže byť poškodený a nereaguje na dotyk, alebo potom nefunkčná súčiastka v telefóne, kde sa už odporúča vyhľadať odborníka.


6. Telefón nezvoní, alebo po nastavení nevybruje?

Tu treba vyskúšať v prvom rade nastavenie telefónu, či nieje vypnutý zvuk, alebo vypnuté zvonenie v nastaveniach telefónu. Ak je všetko správne, odporúča sa updatovať softvér telefónu, alebo preinštalovať firmware. Ešte môžete skúsiť vymeniť SIM kartu. Ak ani to nezaberie, odporúča sa vyhľadať odborníka.  

Samozrejme je ťažké určite ihneď závadu vašeho telefónu, ale niekedy sú to iba jednoduché úkony, ktoré môžu závadu ostrániť, alebo jednoduchými úkonmi prídete na závadu, prečo váš mobilný telefón nefunguje. A tým aspoň viete, ako ďalej postupovať, či si vymeniť súčiastku, alebo preinštalovať softvér, alebo telefón rovno zaniesť do opravy, kedže si myslíte, že závadu vy neviete odstrániť, alebo si netrúfate závadu odstrániť a predsa bude lepšie keď sa na opravy mobilného telefónu pozrú odborníci.

Diskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií