Odsunie umelá inteligencia človeka na druhú koľaj?

Témami Svetového ekonomického fóra v Davose bola priemyselná revolúcia 4.0 a aj ďalšie témy ako virtuálna realita, robotika a umelá inteligencia.
Virtuálna realita vraj nahradí ľudské vzťahy, roboty zlikvidujú pracovné miesta a umelá inteligencia napokon odsunie človeka na druhú koľaj.

Prudký vývoj technológií môžeme sledovať v celej histórii – od predchádzajúcich etáp sa dnešná doba odlišuje všadeprítomnou prepojenosťou. Stalo sa tak vďaka digitalizácii, ktorá hmotné atómy (starého sveta) nahradila digitálnymi bitmi.

Informatizácia preniká vďaka digitalizácii prakticky všade. Informácie prúdia internetom a okrem ľudí začínajú spolu komunikovať aj miliardy pripojených inteligentných zariadení.

Fyzický svet získava akúsi kybernetickú nervovú sústavu, ktorá preberá vládu nad týmto fyzickým svetom. Doteraz platilo, že technický pokrok sa každých dvadsať rokov zvýšil približne miliónkrát. Digitálna prepojenosť umožňuje, aby sa technológie a inovácie kombinovali, vytvárali synergie a prinášali nečakané prevratné riešenia.

Mohutná vlna digitálnej transformácie zmení všetky podnikateľské odvetvia a spoločnosť. Prelom umelej inteligencie, superrýchlych počítačov, robotiky, genetického inžinierstva a iných technológií hlboko mení celý priemysel (priemysel 4.0). 

O úspechu firmy rozhodujú ľudia a schopnosti, aké stroje zatiaľ nemajú. Na prvom mieste je nová kvalita vzťahov, v ktorých dominuje dôvera.

Kľúčovým faktorom je komunikácia. Rozhodujúce nebudú fakty a čísla, ale hodnoty a presvedčenie, ktoré zdieľajú všetci vo firme. Transformácia nie je pre každého, zvládne ju len ten, kto dokáže nájsť správnych ľudí, hovorí  M. Whitmanová.

Diskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií