Žiaci predvedú svojho robota na svetovom festivale v Sydney

Trnavskí žiaci predvedú svojho robota na svetovom festivale v Sydney

Sedem mladých výskumníkov z Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST v Trnave postúpilo v súťaži stavania LEGO robotov na festival, ktorý sa bude konať v dňoch 6. – 9. júla 2017 v Austrálii.


Žiaci školy BESST pod vedením učiteľov vytvorilo tím IT-PRO-BESST. Veľkou inšpiráciou a podporou bol pre trnavských LEGO nadšencov hlavný organizátor FLL na Slovensku Mgr. Pavel Petrovič, PhD. z Katedry aplikovanej informatiky FMFI UK v Bratislave. Za tri roky sa tím cieľavedomým a zodpovedným prístupom, za cenu nemalého úsilia zaradil nielen medzi slovenskú, ale aj svetovú špičku.

Deti sa vďaka tomuto projektu učia spolupracovať, kreatívne myslieť, robiť dôležité rozhodnutia a prijímať kompromisy, ale aj preberať zodpovednosť. FLL im poskytuje priestor nielen spoznať sa navzájom, ale hlavne spoznať samých seba,“ povedala jedna z trénerov tímu a zároveň učiteľka science Mgr. Nina Sýkorová.

Súťažiaci dostávajú každý rok nové úlohy a z LEGO stavebníc postavia a naprogramujú roboty, s ktorými trénujú na súťaž. Všetky turnaje pozostávajú zo štyroch rovnocenne hodnotených častí: Robot Design, Robot Game, Výskumná úloha, Tímová práca. Trnavské deti svoj výskum založili na myšlienke adopcie psíkov z útulku seniormi, na základe ktorej vznikol projekt Everyday Friends.

Člen tímu Jakub v tom má jasno: „Na LEGO ma baví, že jedna úloha má neskutočné množstvo riešení a aj každú zadanú tému pochopí každý tím inak. Výsledok je vždy iný a sami nikdy nevieme, či náš robot to cestovanie „prežije“ a ako bude v rôznych podmienkach fungovať.

V dňoch 6. – 9. júla 2017 bude tím IT-PRO-BESST reprezentovať Trnavu a Slovensko so svojím robotom a projektom na Asia Pacific Invitational v Austrálii.

Diskusia k článku

Ďalšie články z informačných technológií